Alexa Nedir ? Ne İşe Yarar ?

İnternet üzerinde bulunan tüm web sitelerinin, bazı kriterler baz alınarak sıralamaya koyan, Amazon şirketi tarafından kurulmuş olan Alexa, yaptığı analizler sonucunda, tüm dünya üzerinde bulunan sitelerin kalite sıralamasını yapar.

Bir kalite ölçüm aracı olarak da adlandırılan Alexa, ölçüm yapmak için, site hareketlerini inceler ve site trafiğini göz önünde bulundurarak, ölçüm analizi gerçekleştirir.

Alexa Neden Gereklidir ?

Dünya üzerinde bulunan tüm web sitelerinin ölçümünü yapmak için oluşturulan analiz sistemi Alexa, yaptığı analizlerde %100 değere yakın sonuçlar oluşturur. Buna göre;

  • Dijital ortamda web sitelerinin sıralamasını, doğru yakın tahmin eder.
  • Çıkan sonuçlar, reklam vermek isteyenler tarafından tercih edilir.
  • Alexa değerleriyle, sıralamanızı görmek mümkündür.

Farklı tarayıcı ve arama motorlarının verilerini kullanarak değerlendirme yapan Alexa, rakip siteleri kıyaslarken, kullandığı ölçümleme yöntemleriyle, sitelerin popülerliğini ortaya çıkarır.

Çıkan Alexa değerleri doğrultusunda gerek ülke çapında gerekse dünya çapında, site sıralamanızı görerek, sitenizi daha üst sıralama çalışmalarını gerçekleştirebilirsiniz.

alexa rank

alexa rank nedir

Alexa Rank Nedir ?

Web sitesi trafiğinin tahmin edilmesinde üçüncü taraf olarak adlandırılan pazarlama aracı Alexa Rank, çevrimiçi işletmelerin kullandığı, analiz sistemidir. Oluşturulan sıralama sayesinde; sitenin tahmini kaç kişinin ziyaret ettiği, kaç sayfanın görüntülenmiş olduğu gibi bilgiler sunar.

Alexa Sıralaması Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

Bir sitenin Alexa sıralaması hesaplaması; bilgisayarlarında eklenti yüklü olan ziyaretçilerin durumunun gözlemlenmesiyle hesaplanır. Milyonlarca kişi, toplu olarak kullanılan 25binden fazla farklı uzantı içinde, Alexa kodlamasına sahiptir ve bu sayıların oluşturulması için kullanılır.

Bunun yanında bazı web sitelerine gömülü şekilde bulunan Alexa kodlaması vardır. Bu durum ise, Alexa’nın %100’e yakın yaptığı tahmini işlemi, tam olarak yaptığı anlamına gelir ve bir sitenin tam olarak kaç kişi tarafından ziyaret edildiğini söyler.

Alexa Sıralaması Sorgusu Nasıl Yapılır ?

Bir site hakkında Alexa sıralaması sorgusu yapabilmek için, site trafiğinin olması gerekir. Değerlendirmeye alınacak herhangi bir veri istatistiği yoksa, site sıralamaya alınmayabilir.

Alexa sıralaması sorgusu yapılarak;

  • Sitenin sıralaması hakkında bilgi edinilir.
  • Anahtar kelimeler dahilinde, kaç kişinin siteye ulaştığı belirlenir.
  • Site trafiğinin neden düştüğüne dair bilgiler sunar.
  • Hedeflenen kitleye ulaşmanın yollarını sunar.

Alexa sıralama sorgulaması yapılması için, alexa.com üzerinden ücretsiz araçlar kullanılarak yapılır. Web sitesi trafik istatistikleri sayesinde, web sitesinin sıralaması hakkında bilgi sahibi olunur.

Alexa Sıralamasında Hangi Kriterler Göz Önüne Alınır ?

Alexa; dijital dünyada bir sitenin hem ülke hem de dünya üzerinde sıralamasını yapar. Reklam verenler yanında site sahipleri, hedef kitleye yönelik çalışmalar yaparak, ülkelere yönelik sıralamaya, daha çok odaklanıyor.

Buna göre Alexa sıralaması yapılırken;

  • Site ziyaretçilerinin kullandıkları IP numaralarıyla sürekli giriş yapıldığı, Alexa sıralama kriterleri etkilenir.
  • Web sitesi sayfalarının hazırlanma aşamasında; görsellerin, videoların ve içeriklerin siteyle uyumlu olup olmadıkları, Alexa sıralamasını etkiler.
  • Ziyaretçilerin sitede ne uzunlukta kaldıkları, Alexa sıralamasında önemlidir.

Aynı zamanda organik ziyaretçi sayısında artış olması, web sitesinin başarılı olmasında, en önemli etkenlerden biridir.

alexa sıralaması sorgusu

alexa sıralaması düşürme

Alexa Sıralaması Düşürülebilir mi ?

Genellikle kullanıcılar arasında Alexa sıralaması yükseltme, aslında Alexa sıralaması düşürme olarak adlandırılır. Yani Alexa sıralamasında ilk sıralara çıkmak için, ziyaretçi trafiğinin yanında ziyaretçilerin, sitede geçirdiği sürenin artması gerekir.

SEO çalışmaları yanında; doğru yöntemlerle verilen reklamlar, kaliteli sitelerden alınacak linkler, Alexa sıralamasında üst sıralara çıkmanıza olanak tanır. Alexa Widget gibi eklentiler kullanarak ya da ziyaretçilerin Alexa Tool gibi önemli bir aracı kullanmalarıyla, Alexa sıralaması düşürülebilir.

Ziyaretçilerin, Alexa üzerinden yaptığı her yorum, her puanlama, sitenizin de üst sıralara çıkmasına önemli katkı sağlıyor. Organik ziyaretçi sayısını artırmak, Alexa değerlerinde de iyileşmelere olanak tanıyor.

Alexa Kullanarak Hangi Avantajlar Sağlanır ?

İnternetin daha sık kullanıldığı günümüzde, herhangi bir web sitesi hakkında bilgi sahibi olmak, kullanılan çeşitli araçlarla daha kolay olur. Ücretli ya da ücretsiz olarak kullanılan birçok araç sayesinde, sitenin başarısının ne durumda olduğu öğrenilebilir.

Alexa bu konuda hem ülke bazında hem de dünya çapında, birçok bilgiye ulaşmanın en güvenilir ve kolay yoludur. Rakip sitelerin karşılaştırmaları yapılırken, daha fazla ve organik ziyaretçi çekmek için, doğru anahtar kelimelerin kullanılmasında, önemli rol oynar.

SEO çalışmaları için, doğru anahtar kelime belirleme konusunda, site sahiplerine yardımcı olurken, aynı zamanda sitelerin doğru ve kaliteli backlink almaları için de Alexa önemlidir.