Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geri bağlantılar olarak adlandırılan Backlink, web sitenizde trafiğin artması için, SEO sıralama için yapılan çalışmalardan biridir. SEO çalışmaları içinde dahili bağlantılar dışında harici bağlantılar yani geri bağlantılar bulunur.

Dahili bağlantılar, SEO’nun en önemli parçasından biridir ve geri bağlantılardan oldukça farklıdır. Dahili bağlantılar; Google’a sayfanızın ne hakkında olduğunu gösterir ve sitenizdeki farklı sayfalar arasında bağlantı oluşturmanızı sağlayarak, sitenizde trafik oluştururlar.

Kötü Backlink Nedir ?

Kötü backlink; düşük otoriteye sahip bir web sitesinden gelen ya da Google arama motoruna, spam içeren bağlantı uygulamalarının kullanıldığını gösterir bağlantılardır. Google, ayrı ayrı tüm bağlantıları dikkate alır.

Bunun dışında geri bağlantılar, web sitenizin Google’ı kandırmaya çalıştığınızı gösterir ve bunu kayıt altına alır. Bu tür bağlantılar, siteniz için kötü geri bağlantı anlamını taşır.

Kaliteli Backlink Nedir ?

SEO’ya uygun, kaliteli web sitelerinden gelen, web sitenizdekileri içerikleri kapsayan kaliteli backlinkler vardır. Kullanılan SEO araçları, oluşturulmuş farklı web sitelerinin ne düzeyde yetkiye sahip oldukları hakkında bazı bilgiler sunar.

Elde edilen bu bilgiler ışığında, bağlantı kurulabilecek kaliteli backlinkleri bulmuş olursunuz. En iyi backlinkler, SEO yetkisi sağlarken, bu yetki sonucunda web sitesine gelen trafik de artmaya başlar.

ucretsiz backlink

kaliteli backlink nedir

Neden Backlink Satın Almak Gerekir ?

Geri bağlantı satın almak, SEO optimizasyonu için kullanılan tekniklerden biridir. Yani Google ya da diğer arama motorlarını aldatmaya yönelik yapılan ve böylece web sitesinin hak etmediği halde daha üst sıralara çıkması için yapılır.

Doğrudan geri bağlantı satın almak demek ise dış SEO çalışması yapılmıyor anlamına gelir. Kaliteli geri bağlantıları satın almak oldukça popüler bir yöntem olsa da doğrudan alınan bir geri bağlantı, çoğu arama motorunda çok fazla değere sahip değildir ya da arama motorları tarafından göz ardı edilir.

Google Bağlantı Satın Alma Konusunda Ne Yapar ?

Google, çoğu bağlantı kurma türüne karşı olsa da çoğu SEO uzmanı, verilerin, Google’ın önerileriyle eşleşmediği yönünde fikir birliğindedir. Ancak Google, para karşılığında yapılan bağlantı türüne karşıdır.

Google; geri bağlantıların bir web sitesinin, arama motorlarında sıralama durumuna olumsuz etki yapmayacağını söylemese de olumsuzluğa yol açan bir sitenin, arama motorlarındaki sonuçlarını değiştireceğini söyler.

Bunun anlamı ise; bir bağlantının satın alınması durumu, doğallığını kaybettirir ve doğallığı giden bir bağlantı ise, Google tarafından cezalandırılır.

Backlink Alırken Hangi Koşullara Dikkat Edilmelidir ?

Backlink, doğru yapıldığı zaman sitenize yarar sağlarken, yanlış yapılması durumunda, sitenize zarar verir. Google doğal bağlantılardan yanadır ve doğal backlinkler sayesinde, siteniz çok daha iyi yerlere gelir.

Doğal backlinkler için;

 • Sadece ana sayfaya değil, site içindeki farklı sayfalara da bağlantı verilmelidir.
 • Kullanılan bağlantı türleri, çeşitli olmalıdır. Aynı tür içerikli bağlantılar, Google’ın algoritmalarında kötü algılanır.
 • Bağlantı oluşturma sırasında farklı anahtar kelimeler kullanılmalıdır.
 • Marka adınızın, ana anahtar kelimeler dışında yardımı anahtar kelimeler dışında semantik kelimeler kullanılmalıdır.
 • Buraya tıklayın, daha fazla bilgi için, devamı için gibi ifadelerle bağlantı kurmak, arama motorlarındaki sıralamalarınıza etki etmez.
 • Backlink satın alırken; trustrank değeri önemlidir. Spam içeriklerle mücadele amacıyla oluşturulan hesaplama tekniği olan trustrank değeri 3bin ve üzeri olması gerekir.
 • Backlink alımında Page Authority Puanı ve Domain Authority Puanı önem kazanır. Domain Authority ve Page Authority puanı 30 ve üzeri olmalıdır.

Alan adının kaç yıllık olduğu, site içindeki içeriklerin ne kadar özgün olduğu, alınan linklerdeki Page Authority ve Domain Authority puanını etkileyen unsurlardır. Bunun yanında önemli olan onlarca siteden link almak değildir. Önemli olan kaliteli ve profesyonel site kullanılarak tek bir link alarak da sıralamanızı yükseltebileceğinizin farkında olmaktır.

backlink satışı yapabileceğiniz platformlar

backlink türleri nelerdir

Backlink Türleri Nelerdir ?

Web siteleri daha çok backlink sahibi olduğunda, arama motorları üzerinde otorite kazanmaya başlar. Web sitelerinin otorite kazanması ise, bağlantı verilen web siteleri bazında, daha değerli backlinklerin oluşmasına olanak tanır.

Etkili bir backlink için, farklı backlink türlerinden yararlanılır. 9 farklı backlink türü bulunur. Buna göre;

 • Dofollow backlink
 • Nofollow backlink
 • Dizin backlinkleri
 • Marka ifadeli backlinkler
 • Sektör bazlı backlinkler
 • .Gov ya da .Edu backlinkleri
 • Blog backlinkleri
 • Forum backlinkleri
 • Spam bazlı backlinkler

Farklı amaçlar için kullanılan bu backlinkler üzerinde strateji belirlemek ve siteniz için en uygun olan backlink alımını gerçekleştirmek, sitenizin geleceği için önem taşır.

Geri Backlinkler Siteye Zarar Verir mi ?

Geri bağlantıların hepsi kaliteli ve iyi değildir. Bu yüzden spam içerikli backlinkler, sitenizin Google tarafından cezalandırılmasına neden olur. Google sürekli değişen algoritmalarından dolayı, kalitesiz ya da kötü nitelikli backlinkler yüzünden, arama motorlarında sıralamanız düşerken, site trafiğinizi de düşürmüş olursunuz.